Technical Articles

مقالات فنی

طراحی سکوبندی آزمایشگاهی
 

طراحی سکوبندی آزمایشگاهی

طراحی سکوبندی آزمایشگاهی به منظور ایجاد یک محیط کاری مناسب برای انجام آزمایش‌ها و تحقیقات علمی استفاده می‌شود. از آنجا که سکوبندی زیرساخت هر نوع آزمایشگاهی است لذا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده لذا انجام آن نیازمند شناسایی دقیق نیازهای آزمایشگاه است.

طراحی سکوبندی آزمایشگاهی به منظور ایجاد یک محیط کاری ایمن و مناسب برای پرسنل آزمایشگاه و نیز انجام آزمایشات و تحقیقات علمی استفاده می‌شود. از آنجا که سکوبندی زیرساخت مهم هر نوع آزمایشگاهی به شمار می آید، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده لذا انجام آن نیازمند شناسایی دقیق نیازهای آزمایشگاه است و می بایست توسط شرکت‌ها و کارشناسان با تجربه در این حوزه صورت پذیرد . لازم به ذکر است که طراحی سکوبندی آزمایشگاه یک فرایند تخصصی و پیچیده است و می بایست با توجه به نیازها و محدودیت‌های هر آزمایشگاه شخصی سازی شود. در نظر داشته باشید که مشاوره با متخصصان مربوطه و رعایت استانداردهای آزمایشگاهی می‌تواند در طراحی سکوبندی آزمایشگاه به شما کمک نماید.

بطور کلی مراحل انجام طراحی سکوبندی آزمایشگاهی شامل موارد ذیل است:

 1. مشاوره و اخذ اطلاعات اولیه و دریافت نیازهای بهره بردار آزمایشگاه
 2. انجام بازدید و اندازه گیری دقیق فضاهای آزمایشگاهی
 3. بررسی نوع کاربری آزمایشگاه
 4. بررسی رویه‌های کاری مشخص شده آزمایشگاه از لحظه ورود نمونه‌ها تا اعلام نتایج
 5. بررسی تعداد، ابعاد و نوع تجهیزات دستگاهی مورد استفاده در آزمایشگاه که بر روی سکوها و میزهای آزمایشگاهی قرار می گیرند و نیز در نطر گرفتن یوتیلیتی مورد نیاز برای راه اندازی دستگاه (برق تک فار یا سه فاز، گازهای تکنیکال، اگزاست، فاضلاب، گازهای خالص و فوق خالص)
 6. جانمایی تجهیزات دستگاهی مورد استفاده در آزمایشگاه که نیازی به قرارگیری بر روی میز آزمایشگاهی (بنچ آزمایشگاه) ندارند و می بایست برای آنها فضای کافی و ایمن در نظر گرفت مانند انواع یخچال و فریزر، هودهای میکروبیولوژی، دستگاه‌های یخ ساز بزرگ و غیره ...
 7. بررسی تعداد پرسنل و تعداد شیفت های کاری مورد نیاز
 8. بررسی موارد مهم ایمنی آزمایشگاه - در طراحی سکوبندی‌ آزمایشگاه باید امنیت محیط کاری و آزمایشگاه در نظر گرفته شود. این شامل مواردی مانند استفاده از تجهیزات دفع آلودگی مانند هودهای شیمیایی، هودهای بازویی و یا کانوپی هود، تجهیزات انبارش و ذخیره سازی ایمن ضد آتش مانند کمدهای ایمنی ضد آتش نگهداری مواد قابل اشتعال و یا اسیدها و بازها، کابینت‌های نگهداری سیلندرهای گاز پر خطر، سیستم‌های اطفاء حریق، تجهیزات ایمنی شخصی و حفاظت فردی است.
 9. بررسی مسیرهای ورود و خروج و همچنین دسترسی‌ها به فضای آزمایشگاه به منظور ایجاد ایمنی بیشتر در زمان‌های وقوع حوادث پرخطر مانند آتش سوزی و یا زلزله
 10. بررسی سیستم تهویه مطبوع آزمایشگاه (HVAC) و ارتباط آن با هودهای آزمایشگاهی بویژه هودهای شیمیایی
 11. انجام طراحی بر اساس اطلاعات بدست آمده از مراحل قبلی در دو مرحله طراحی اولیه و مفهومی (Concept design) و طراحی جزئی نگر (Detailed design)
 12. ارائه طرح و نقشه چیدمان نهایی سکوها یا به عبارت دقیق تر چیدمان میزها، کابینت ها، هودها و سایر تجیزات ثابت آزمایشگاه
 13. ارائه طرح و نقشه جانمایی تاسیسات اولیه مادر مانند خطوط آب، گاز سوختی، گازهای تکنیکال، هوا، خلاء، برق و اگزاست هودها
 14. ارائه طرح و نقشه تاسیسات تخصصی آزمایشگاه شامل تجهیزات تامین، کنترل و توزیع گازهای خالص و فوق خالص (High purity gas distribution network)
 15. متره و برآورد هزینه های اجرای پروژه بر اساس طرح نهایی

شرکت مهندسی پترونیک صنعت یک شرکت پیشرو در حوزه طراحی و تولید نجهیزات سکوبندی مدرن آزمایشگاهی در ایران است. کارشناسان با تجربه پترونیک آماده ارائه خدمات طراحی سکوبندی آزمایشگاهی به شرکت‌ها، سازمان ها، دانشگاه‌ها و صنایع هستند. جهت سفارش کار و یا دریافت اطلاعات تکمیلی خواهشمند است با واحد فروش این شرکت تماس حاصل فرمائید.

> لینک محصولات سکوبندی آزمایشگاهی

تصاویر
 • طراحی سکوبندی آزمایشگاهی
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

برای مشاهده آخرین اخبار و اطلاعیه ها عضو خبرنامه سایت شوید

 • پترونیک
آدرس

آدرس:

تهران، سعادت آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 36، ساختمان سینا، واحد 4 ،کدپستی: ۱۹۹۸۸۱۳۳۸۵

شماره‌های تماس

شماره‌های تماس:

021-88681088 و 88681872-021

ایمیل
ایمیل: info@petronic.ir

درباره پترونیک

شرکت مهندسی پترونیک صنعت (سهامی خاص) با هدف ایجاد توانایی در تجهیز کامل آزمایشگاه ها و سایت های آزمایشگاهی مبتنی بر اصول فنی و ایمنی بگونه ای که موجبات عملکرد صحیح آزمایشگاه ها را فراهم آورده و به تبع آن دقت در خروجی های آنها را تضمین نماید تاسیس گردید.

بیشتر بخوانید

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی پترونیک صنعت می باشد. | حریم خصوصی

|