Technical Articles

مقالات فنی

سکوبندی و الزامات آزمایشگاه میکروب شناسی
 

سکوبندی و الزامات آزمایشگاه میکروب شناسی

سکوبندی و الزامات آزمایشگاه میکروب شناسی (میکروبیولوژی): آزمایشگاه میکروبی همچنان که از نام آن پیداست، اتاق مخصوص تست، آزمایش و کشت و بررسی باکتری و میکروب ها است و تاسيسات اصلي آن شامل سکو و میزهای مخصوص آزمايشات میکروبی است. آزمایشگاه میکروبی به واسطه وجود باکتری از اهمیت خاصی برخودار است. شرایط لازم و الزامات ایمنی در طراحی میزبندی و سکوبندی یک آزمایشگاه میکروبی به اختصار به شرح ذیل است:

آزمایشگاه میکروب شناسی (میکروبیولوژی)همچنان که از نام آن پیداست، اتاق مخصوص تست، آزمایش و کشت و بررسی باکتری و میکروب ها است و تاسيسات اصلي آن شامل سکو و میزهای مخصوص آزمايشات میکروبی است. آزمایشگاه میکروبیولوژی به واسطه وجود باکتری از اهمیت خاصی برخودار است. شرایط لازم و الزامات ایمنی در طراحی میزبندی و سکوبندی یک آزمایشگاه میکروبی به اختصار به شرح ذیل است:  

- مساحت میز آزمون معمولاً نباید کمتر از 2.4×1.3 متر باشد.
- موقعیت میز آزمایش باید بصورت میز وسط (میز دوطرفه و یا جزیره ای) در مرکز آزمایشگاه و با نور کافی بوده و البته از میز یکطرفه نیز می توان استفاده کرد.
- میز شستشو و نیز سینک های کوچک (کاپ سینک) بهمراه شیرآلات آب مربوطه می بایست در بخش سکوبندی آزمایشگاه میکروب شناسی (میکروبیولوژی) لحاظ گردند.
- از یک آبچکان پلیمری ترجیحا از جنس پلی پروپیلن (PP pegboard) در کنار سینک جهت خشک کردن ظروف شسته شده استفاده شود.
- کابینت دیواری با سقف شیب دار مجهز به روشنایی در زیر آن در آزمایشگاهی میکروب شناسی در نظر گرفته شود.
- رویه میزها میزها می بایست مقاوم در برابر رطوبت و عوامل شیمیایی باشد. ترجیحا رویه از جنس استنلس استیل برای این منظور مناسب است.
- جنس کابینت ها بگونه ای می بایست انتخاب گردند که امکان پاکسازی و استریلیزاسیون آن براحتی امکان پذیر باشد.
- اتاق باکتری ها باید با دارای درب و پنجره های مستحکم بوده تا از انتشار آلودگی به فضاهای بیرونی دیگر جلوگیری شود.
- برای جلوگیری از انتشار باکتری، فن در اتاق میکروبی غیرفعال باشد.
- اتاق آزمایشگاه میکروب شناسی باید مجهز به یک لامپ ماوراء بنفش (UV) برای ضدعفونی فضای ازمایشگاه باشد که حدودا یک متر بالاتر از میزهای آزمایش نصب شود. لازم است قبل از شروع کار هر روز به مدت 20 دقیقه تحت تابش لامپ UV قرار گیرد. همچنین اثر ضد عفونی آن باید به طور منظم بررسی شود و لامپ فرسوده و خراب باید به موقع تعویض شود.
- میز کار باید هر روز با مواد ضدعفونی کننده تمیز و استریل شده و حداقل هفته ای یکبار سطح زمین با مواد ضدعفونی کننده تمیز گردد.
- نمونه های دریافتی، تجهیزات استریل شده و نیز اقلام استفاده شده می بایست بصورت مشخص و به وضوح از یکدیگر جدا شده و در جای خود قرار گیرند. ضمناً اقلام مورد استفاده باید به موقع استریل شوند.
- اتاق میکروبی با توجه به ویژگی های دمای محیطی می بایست مجهز به تهویه مطبوع مجهز به فیلتر مناسب باشد.
- در این دسته آزمایشگاه‌ها با توجه به ماهیت و نوع تست هایی که انجام می گیرید می بایست از هودهای لامینار (هود میکروبیولوژی) در کلاس‌های II و یا III بهره جست و محل آن می بایست با توجه به ابعاد و سایز آن و همچنین وجود یا عدم وجود اگزاست هود در زمان طراحی سکوبندی لحاظ شده و خطوط اصلی برق و گاز سوختی (در صورت نیاز) در محل نصب هود لامینار تعبیه گردد.
- بهتر است برای آزمایشگاه میکروبیولوژی چشم شوی اضطراری نیز در محل سینک ها تعبیه و نصب شود.
- استفاده از میز توزین (میز ترتزوی آزمایشگاهی) آپشنال و انتخابی است و در صورت نیاز می توان از آن استفاده نمود.
- لازم است تجهیزات مناسبی نیز برای اطفای حریق در داخل آزمایشگاه نصب گردد.

 

تصاویر
  • سکوبندی و الزامات آزمایشگاه میکروب شناسی
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

برای مشاهده آخرین اخبار و اطلاعیه ها عضو خبرنامه سایت شوید

  • پترونیک
آدرس

آدرس:

تهران، سعادت آباد، خیابان سی و هفتم، پلاک 36، ساختمان سینا، واحد 4 ،کدپستی: ۱۹۹۸۸۱۳۳۸۵

شماره‌های تماس

شماره‌های تماس:

021-88681088 و 88681872-021

ایمیل
ایمیل: info@petronic.ir

درباره پترونیک

شرکت مهندسی پترونیک صنعت (سهامی خاص) با هدف ایجاد توانایی در تجهیز کامل آزمایشگاه ها و سایت های آزمایشگاهی مبتنی بر اصول فنی و ایمنی بگونه ای که موجبات عملکرد صحیح آزمایشگاه ها را فراهم آورده و به تبع آن دقت در خروجی های آنها را تضمین نماید تاسیس گردید.

بیشتر بخوانید

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی پترونیک صنعت می باشد. | حریم خصوصی

|